Mistrzowie Kodowania – Festiwal Projektów

2 lutego 2014 Wyłączono przez Grzegorz Wnorowski

W dniach 13-14 stycznia 2014r. odbyła się Wielka Gala Festiwalu Projektów podsumowująca pilotaż m_kprogramu „Mistrzowie Kodowania” zainicjowanego przez Samsung Electronics Polska. Stowarzyszenie „Rodzice w Edukacji” jest partnerem tego projektu i upowszechnia go wśród rodziców z całej Polski.
Impreza odbyła się w Centrum Nauki Kopernik. Uczestniczyło w niej ok. 150 uczniów, 70 nauczycieli i 34 dyrektorów ze szkół uczestniczących w pilotażu. Uczestnikami Gali byli też przedstawiciele organizatorów i partnerów projektu, naukowcy, politycy, samorządowcy oraz inni zainteresowani upowszechnianiem programowania w szkole.

Na I piętrze Centrum Nauki Kopernik wszystkie szkoły miały swoje, świetnie wyposażone stanowiska, gdzie mogły zaprezentować zwiedzającym swoje osiągnięcia z zakresu programowania w języku Scratch. Impreza zaczęła się od przemówień wielu ważnych osób, a potem można było obejrzeć projekty dzieci stworzone w ramach programu „Mistrzowie Kodowania”. Chodząc po sali z zachwytem oglądaliśmy osiągnięcia szkół – ciekawe animacje stworzone przez uczniów, prezentacje własnego regionu zrobione przez szkoły w języku Scratch, czy pasjonujące gry. Zaciekawiali także uczniowie – niektórzy w strojach z regionu, wszyscy zaaferowani i skupieni na oglądaniu prac kolegów i prezentowaniu swoich, przekonani o własnych możliwościach i zainteresowani rozwojem swoich umiejętności, jednym słowem marzenie każdego nauczyciela.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 217 z Warszawy na swoim stoisku pokazywali i objaśniali swoje IMG_5876prace. Mieli też okazję uczyć programowania naukowców, którzy pojawili się na ich stoisku: prof. Małgorzatę Żytko z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego i dr Marzenę Żylińską z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Toruniu.
Obie panie były zainteresowane Scratchem, więc uczniowie wprowadzili je w tajniki programowania.

Na stoisku szkoły uczniowie ogłosili też konkurs na dokończenie zdania „Scratch to dla mnie…”. Podchodziło tam wiele osób, dzieci i dorosłych, wśród odwiedzających byli m.in. Minister Michał Boni, Julia Pitera i wiele innych osób, ale najważniejsza była wymiana doświadczeń z koleżankami i kolegami z innych szkół. Dzieci przeżyły wielką przygodę i impreza bardzo im się podobała.

Niezwykle ekscytująca dla większości nauczycieli uczestniczących w programie jest myśl, że dzieci w polskich szkołach mogą uczyć się programowania. Cały program był dla szkół wspaniałą zabawą i doskonałą nauką – przy tym należy podkreślić, że tyle samo nauczyli się nauczyciele i uczniowie – wspólne programowanie jest bowiem okazją do zamiany ról i wspólnego tworzenia czy dyskusji na tematy technologii. Oglądając osiągnięcia uczniów z różnych szkół pracujących w pilotażu nasuwały się wnioski, że niezależnie od tego, czy były to szkoły z wielkich miast czy niewielkie szkoły wiejskie – sukces zależał od zaangażowania nauczycieli i kreatywności uczniów i wszystkie prezentujące się szkoły wypadły doskonale.

Punktem kulminacyjnym Festiwalu było wręczenie I nagrody dla najbardziej zaangażowanej szkoły w programie. Laureatem została Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi ze Stargardu Szczecińskiego, która przeszkoliła w programie największą liczbę uczniów.

Wszyscy nauczyciele uczestniczący w programie „Mistrzowie Kodowania” otrzymali tablety od organizatorów, radości nie było końca, gdyż nie ulega wątpliwości, że jest to dla każdego nauczyciela doskonałe narzędzie pracy. Tablety były oczywiście niespodzianką, której nauczyciele się nie spodziewali, ale już wcześniej podjęli decyzję, w wyniku której wszystkie szkoły z pilotażu przystąpiły do I edycji programu. I niech ktoś spróbuje powiedzieć, że nauczyciele nie mają motywacji, trzeba im tylko dać wolność do twórczej pracy, a reszta zadzieje się sama.

 E. Piotrowska – Gromniak

Galeria zdjęć

logo-samsung-biale-literyOEIIZK_kolorowy_znazwaceo_bordo_z_napisem_na_doleRwE