Rodzice w programie – dlaczego i jak?

Rodzice w programie – dlaczego i jak?

2 marca 2014 Wyłączono przez Grzegorz Wnorowski

Program „Mistrzowie Kodowania” jest ciekawym sposobem na wprowadzenie uczniów w zagadnienia, które będą kluczowe w XXI wieku, w język maszyn, czyli programowanie. Jednak w świadomości uczniów, większości nauczycieli czy rodziców nie pojawia się jeszcze potrzeba uczenia programowania w szkole. Zwłaszcza świadomość rodziców jest dla naszego programu sprawą bardzo istotną. Rodzice bowiem mogą być albo siłą napędową albo wręcz przeciwnie- hamować i blokować pracę dzieci w programie.

Jeżeli rodzice uczniów uczestniczących w programie nie będą mieli wystarczających informacji o jego celach i zawartości – mogą zbagatelizować wiedzę zdobywaną przez ich dzieci, potraktować programowanie jak kolejną zabawę, grę na komputerze i zabraniać tego dzieciom, które i tak zbyt dużo czasu spędzają przed komputerem (zamiast się uczyć…). Kłopotem może być też wpisanie kolejnych zajęć pozalekcyjnych w rozkład zająć szkoły i ucznia. Rodzice mogą też obawiać się, że to za trudne dla ich dzieci, tym bardziej, że sami tego nie umieją.

Lekarstwem na większość tych zagrożeń jest profesjonalna i ciekawa akcja informacyjna, dotycząca programu. Rodzice powinni zobaczyć, zrozumieć i pobawić się Scratchem, najlepiej w towarzystwie, a nawet pod kierunkiem własnych dzieci. Ponieważ jest już za nami pilotaż – możemy pokazać rodzicom osiągnięcia uczniów, filmy i zdjęcia z Gali Mistrzów Kodowania – gdzie mądrzy, dorośli ludzie uczyli się programować od dzieci.

Należy też propagować i rozpowszechniać projekty dzieci – podczas pilotażu dobrze sprawdzały się: blog i fanpage prowadzone przez uczniów i nauczycieli oraz informacje na stronie szkoły, na tablicy informacyjnej, w gazetce szkolnej, na zebraniach z rodzicami. Na pewno spodobają się festiwale Scratcha i konkursy na najciekawsze programy. Z doświadczenia wiem też, że władze samorządowe z zaciekawieniem i sympatią reagują na tak nowoczesny program w szkołach na swoim terenie, więc trzeba się chwalić tym co umieją dzieci!

Scratch jest znakomitą zabawą uczącą nie tylko matematyki ale wprowadzającą uczniów w twórcze tajniki programistyki. Bawcie się nim i pokazujcie jak najczęściej i jak najszerzej waszą radość i osiągnięcia. Zaangażowanie i łatwe do zademonstrowania postępy uczniów będą najlepszą wizytówką programu dla rodziców.

Autor: Alina Idzikowska

         logo-samsung-biale-litery   NOWE LOGO    OEIIZK kolorowy znazwa   ceo bordo z napisem na dole