Światowej sławy psycholog prof. Philip. G. Zimbardo o roli szkoły

Światowej sławy psycholog prof. Philip. G. Zimbardo o roli szkoły

21 marca 2013 Wyłączono przez Grzegorz Wnorowski

Światowej sławy psycholog prof. Philip. G. Zimbardo Gościł w Polsce w związku z kolejnym wydaniem Zimbardojednej z najpopularniejszych, tłumaczonej na kilkanaście języków książki pt.„Psychologia i życie”. Przy tej okazji, o roli szkoły we współczesnym świecie w rozmawiał z Elżbietą Piotrowską – Gromniak prezesem Stowarzyszenia Rodzice w Edukacji.

„Szkoła powinna być dla dzieci przygodą, którą pragną przeżyć i doświadczeniem przyjemności uczenia się świata w zupełnie inny sposób niż robią to w domu.

Trzeba im zaoferować ciekawe zabawy, przestrzeń do działania i wymiany myśli w swoim gronie, pozwolić im odkrywać i oswajać świat wspólnie z rówieśnikami, razem z nimi go przeżywać i razem się nim cieszyć. Szkoła nie powinna zachęcać do współzawodnictwa o stopnie, ale powinna uczyć do tego, by poradzić sobie z intelektualnymi wyzwaniami. Szkoła nie może być miejscem, gdzie dzieci muszą chodzić, ale do której pragną chodzić.

Tylko wówczas zapewnimy im efektywny rozwój, wysokie poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa oraz zamiłowanie do uczenia się i poznawania świata. Żeby to osiągnąć trzeba zupełnie inaczej pomyśleć szkołę i przygotować odpowiednio wykształcone kardy nauczycieli. Konieczne jest uwrażliwienie nauczycieli i rodziców, by więcej troszczyli się o sferę emocjonalną dzieci dając im wsparcie i wykazując zrozumienie dla ich potrzeb i problemów”– tak w wielkim skrócie przedstawił swoją wizję szkoły prof. P. G. Zimbardo.