VI edycja konferencji „Pokazać-Przekazać” w Centrum Nauki Kopernik

VI edycja konferencji „Pokazać-Przekazać” w Centrum Nauki Kopernik

2 września 2012 Wyłączono przez Grzegorz Wnorowski

W Centrum Nauki Kopernik odbyła się w dniach 24 i 25 sierpnia 2012 r. VI edycja konferencji „Pokazać-Przekazać” poświęcona zmianom, jakich wszyscy oczekujemy od edukacji w szybko zmieniającym się świecie.
Prof. Łukasz Turski w wykładzie inauguracyjnym mówił o kryzysie edukacji w Polsce i na świecie. „Musimy mieć świadomość tego, że edukacja i rozwój cywilizacji są ze sobą sprzężone(…). Być może nigdy od edukacji nie zależało tak wiele jak dziś” – alarmował prof. Turski.

W kilku panelach dyskusyjnych, odbywających się w ramach konferencji, paneliści i uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie, w jakim kierunku powinna się zmieniać polska edukacja, aby sprostać wyzwaniom XXI wieku. Elżbieta Piotrowska–Gromniak reprezentowała Stowarzyszenie „Rodzice w Edukacji” w panelu pt. „Edukacja bez szkoły”, gdzie mówiła o wpływie, jaki mogą mieć rodzice na zmiany w systemie edukacji. Warsztaty oraz zwiedzanie atrakcji w Centrum Nauki Kopernik stanowiły dodatkową wartość edukacyjną.

Konferencję zakończył wykład prof. Tomasza Szkudlarka, który porównywał czasy współczesne z czasami Oświecenia, uważając, że „stoimy obecnie u progu takiego samego przewrotu w edukacji jak w czasach Oświecenia. Różnica jest tylko taka, że tamci reformatorzy mieli wizję szkoły, jaką chcieli stworzyć, bo mieli wizję świata przyszłości, natomiast my nie mamy takiej wizji, gdyż świat zmienia się szybciej, niż nadąża nasza wyobraźnia. Największą zbrodnią jest limitowanie dostępu do wiedzy i dobrego wykształcenia, gdyż to wiedza jest nam najbardziej potrzebna do życia” – spuentował na koniec prof. Szkudlarek.

Konferencja miała ogromną wartość edukacyjną i zainicjowała ważną dyskusję o roli szkoły we współczesnym społeczeństwie, która będzie kontynuowana na kolejnych spotkaniach.

pobierz prezentację

Materiały i wykłady konferencyjne dostępne są na Edunews.pl oraz na stronie Centrum Nauki Kopernik.