Zdrowie Dzieci Naszą Troską – seminarium
23 kwietnia 200924 marca 2009 roku w stołecznym Ratuszu odbyło się seminarium pt. „Zdrowie Dzieci Naszą Troską”, w którym uczestniczyli dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz rodzice.
Organizatorami spotkania byli: Forum Rodzice Edukacji, Centrum Komunikacji Społecznej m. st. Warszawy, Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego, Akademia Zdrowia-„NaNowo” i Centrum Kształcenia.
Celem spotkania było promowanie aktywności fizycznej i upowszechnianie ruchu jako najbardziej wszechstronnego sposobu rozwoju dziecka. Ruch i prawidłowe żywienie to dobra kondycja, energia, radość życia i osiągnięcia w nauce. To klucz do zdrowia i sukcesów, jakie wspólnie chcemy zapewnić naszym dzieciom.
Na seminarium zaprezentowano różne formy aktywności dzieci oraz najnowsze metody terapii i profilaktyki wad postawy.
Dyrektor MCZP p. Katarzyna Paczek zapoznała uczestników z badaniami nad stanem zdrowia uczniów warszawskich szkół i przedszkoli. Na ich podstawie wskazała największe zagrożenia. Są to: wady postawy i wzroku, zaburzenia odżywiania, otyłość i niedożywienie. Wnioski, jakie płyną z analizy tych danych sugerują, że musimy całkowicie zmienić podejście do wychowania zdrowotnego naszych dzieci. Trzeba położyć większy nacisk na ruch i aktywny styl życia dzieci oraz kształtować świadome nawyki zdrowotne od wczesnego dzieciństwa.
Korzyści płynące z aktywności fizycznej są bezcenne, co potwierdzają liczne badania.
Ludzie aktywni żyją dłużej i cieszą się dobrym zdrowiem.
Pan Piotr Wróblewski – doradca metodyczny w-f m.st. Warszawy w swoim wystąpieniu zachęcał do rezygnacji z wygodnej kanapy, fotela czy samochodu na rzecz spaceru, joggingu czy jazdy na rowerze.
Może nie jest to łatwe, ale warto się przełamać, bo wysiłek fizyczny daje nam nie tylko ogólną sprawność, ale też dobre samopoczucie, świetny nastrój i radość życia.
Choćby najmniejsza ilość aktywności fizycznej jest lepsza od jej zupełnego braku – twierdzi prelegent i popiera to przykładami zaczerpniętymi z własnych doświadczeń.
Wstrząsająca prezentacja p. Agnieszki Stępień o wadach postawy pokazała jakie są konsekwencje zaniechania ruchu. Patrząc na zaskoczone i zdumione miny słuchaczy można sądzić, że większość z nas zupełnie nie zdaje sobie sprawy jak poważne konsekwencje zdrowotne mogą mieć nierozpoznane lub zaniedbane wady postawy. Prelegentka zapoznała też uczestników z nowoczesnymi metodami diagnozowania, terapii i profilaktyki wad postawy. Temat ten został rozbudowany na niezwykle ciekawych warsztatach, w których uczestniczyli rodzice z dziećmi. Wszystkie dzieci zostały przebadane przez fachowców.
Trzy kolejne prelegentki zaprezentowały różnorodne formy aktywności jakie można zastosować w szkole. Są to metody wspomagające uczenie się oraz niwelujące stres i agresję wśród dzieci.
Kinezjologia i pedagogika cyrku cieszą się coraz większą popularnością w przedszkolach i wśród najmłodszych uczniów. Bardzo zainteresowani tą formą pracy są również rodzice, którzy wraz z dziećmi bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych.
Zainteresowanie wzbudził również program „Original Play” – zalecany przy łagodzeniu agresji wśród dzieci.
Nie sposób mówić o zdrowiu pomijając żywienie. Autorka kampanii społecznej „Wiem, co jem!” p. Marta Widz przedstawiła standardy żywienia dzieci w szkole opracowane we współpracy z Wydziałem Żywienia SGGW. Co roku do kampanii włącza się coraz więcej szkół promujących zdrowie.