E-podręczniki – nowa jakość polskiej edukacji i bezpłatny dostęp do zasobów edukacyjnych dla wszystkich

E-podręczniki – nowa jakość polskiej edukacji i bezpłatny dostęp do zasobów edukacyjnych dla wszystkich

18 lipca 2014 Wyłączono przez Grzegorz Wnorowski

E-podręczniki opracowywane są od podstaw przez multikompetencyjne zespoły autorskie, w skład których wchodzą profesorowie uczelni partnerskich, metodycy, redaktorzy, nauczyciele, uczniowie będący przedstawicielami wszystkich objętych projektem etapów edukacyjnych.

Prezentowane testowe fragmenty e-podręczników są udostępnione na platformie www.epodreczniki.pl. Platforma technologiczna tworzona przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe to pierwszy w pełni otwarty standard dla modelowego e-podręcznika, pozwalający na rozbudowę o dodatkowe funkcjonalności oraz integrację z zewnętrznymi usługami i systemami informatycznymi dla cyfrowej edukacji. Platforma tworzona jest w oparciu o ciągłe testy z grupami użytkowników końcowych obejmujących zarówno nauczycieli, jak i uczniów na różnych poziomach edukacyjnych. W ostatnich miesiącach trwały prace związane z udostępnieniem znacznie szerszych możliwości oraz wielu zmian w interfejsach e-podręczników na podstawie badań i testów w szkołach. Zaprezentowane zostaną nowe funkcjonalności, takie jak zadania i ćwiczenia interaktywne, animacje, krzyżówki, gry edukacyjne oraz nowe nagania audio i wideo. Różnice będą również widoczne w sposobie nawigacji oraz układach treści, które będą umieszczone nie tylko w prostym układzie liniowym, ale także w ramach interfejsu kaflowego czy układu kolumnowego. Pojawią się ponadto nowe style pozwalające oznaczać treść jako streszczenie, biogram, doświadczenie i wiele innych.

Dodatkowo przygotowane zostały pierwsze wersje aplikacji mobilnych na systemy operacyjne Android, iOS oraz Windows Phone/8, które pozwolą uczniom i nauczycielom na dynamiczne pobieranie lokalnie oraz synchronizację treści edukacyjnych z platformy www.epodreczniki.pl w sytuacji, kiedy użytkownik będzie miał problemy z dostępem do Internetu. Ponadto treści pierwszego e-podręcznika z matematyki po raz pierwszy w Polsce udostępnione zostały na jednym z najpopularniejszych kanałów edukacyjnych na świecie iTunes U.

E-podręcznik to środowisko uczenia się i nauczania, zawierające multimedia, gry, interakcje, zabawy edukacyjne dostępne z poziomu różnego typu interfejsów (liniowego, kaflowego, ekranowego) dostosowanych do specyfiki nauczania przedmiotu oraz poziomu wiekowego uczniów. Treści dydaktyczne generowane są w e-podręczniku w sposób dynamiczny w stosunku do potrzeb osoby uczącej się i nauczającej. A to oznacza, że e-podręcznik może spełniać indywidualne potrzeby uczniów i nauczycieli. Jest interaktywny, multimedialny, mobilny. Z e-podręczników można korzystać na różnych urządzeniach: na komputerze, tablecie, smartfonie, czytniku. Działają pod wszystkimi systemami (Windows, IOS, Android), da się je też integrować z innymi środowiskami i aplikacjami. Można z nich korzystać w wersji online i offline, jak również drukować (na przykład po pobraniu w formacie EPUB i PDF).

E-podręczniki dostosowywane są do wymogów WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines), a w przyszłości będą również przygotowywane w alfa-becie Braille’a.

E-podręczniki można wykorzystać na lekcji w dowolny sposób, np. całościowo, jako element lekcji, pracę domową, ponadto korzystający z nich nauczyciele będą mogli tworzyć własne autorskie wersje lekcji, na przykład dostosowane do prowadzenia lekcji multiprzedmiotowych, jak również pracować z e-podręcznikiem w różnych metodach prowadzenia lekcji, np. odwróconej klasie, WebQest, metodą projektu etc. − mówi Marlena Plebańska p.o. koordynatora projektu.

Od września 2015 r. szkoły będą mogły korzystać z gotowych, bezpłatnych e-podręczników do 14 przedmiotów, dla szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.
Szczegóły odsłony kolejnych e-podręczników, w tym informacje dotyczące transmisji on-line z poszczególnych wydarzeń znajdziecie Państwo na stronach u Partnerów projektu.

Bieżący postęp prac technologicznych, jak również uwagi i pomysły związane z projektem, można śledzić na specjalnie uruchomionym blogu platformy e-podręczników pod adresem: http://blog.epodreczniki.pcss.pl.

Więcej informacji o e-podręcznikach jest dostępne na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji: www.ore.edu.pl

Powyższy materiał pochodzi z informacji prasowej.

Materiały do pobrania:
Harmonogram odsłony – Politechnika Łódzka
Harmonogram odsłony – Uniwersytet Wrocławski
Harmonogram odsłony – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Strony: 1 2