10 Intel Education Summit
15 listopada 2013Coroczna konferencja „Intel Education Summit” tym razem odbyła się w Polsce w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik w dniach 5-6 listopada 2013r. Tegoroczna edycja była zatytułowana „Entrepreneurship and Education”. Zgromadziła ludzi z całego świata, którzy w sposób nowoczesny i przyszłościowy myślą o rozwoju edukacji I podejmują szereg wyzwań, by konserwatywne szkoły zamienić w nowoczesne centra uczenia się. Wśród prelegentów i uczestników byli przedstawiciele krajów Afryki, St. Zjednoczonych i wielu krajów europejskich.
Celem konferencji była wymiana doświadczeń i zaprezentowanie nowatorskich pomysłów na edukację odpowiadającą wyzwaniom XXI wieku. Wykorzystanie technologii w edukacji staje się powszechne na całym świecie, a korzystanie z nich zalicza się do kluczowych kompetencji młodych ludzi, którzy pojawią się w przyszłości na rynku pracy.
Wiele uwagi poświęcono przedsiębiorczości, przywództwu edukacyjnemu oraz diametralnej zmianie roli szkoły przyszłości. Przy obecnym dostępie do bezpłatnych zasobów edukacyjnych wydaje się to nieuniknione, a wręcz konieczne. Dla wszystkich uczestników było oczywiste, że technologie otwierają świat i szeroki dostęp do wiedzy i każdy może wybrać to, co naprawdę go pasjonuje.
Miałam wrażenie, że zbliża się nieunikniony koniec szkoły uczącej wszystkich tego samego i w tym samym tempie. Nadchodzi prawdziwa rewolucja w edukacji na miarę tej XIX wiecznej. Najwyższa pora wykreować nową formułę szkoły, gdyż już nawet najmłodsi uczniowie nie chcą się uczyć w duchu dziewiętnastowiecznym.
Uczestnicząc w konferencji z ramienia Stowarzyszenia „Rodzice w Edukacji”, czyli rodziców poszukujących nowych ścieżek edukacji dla swoich dzieci, miałam przyjemność poznać też grupę poszukujących nauczycieli z zespołu „Superbelfrów” którzy zaprzyjaźnieni z technologiami mają więcej do zaoferowania uczniom niż inni, gdyż posługują się ich językiem, językiem nowoczesnych technologii.
Takich nauczycieli kochają uczniowie i wspierają rodzice, widząc w nich mentorów i przewodników swoich dzieci w przyszłym, nieznanym świecie. Takich nauczycieli powinien też wspierać i wysoko nagradzać system edukacji, gdyż są oni twórcami innowacji w polskiej edukacji , co jest niezwykle trudnym i pochłaniającym masę energii zadaniem.
Odsłuchaj program PR Trójka o wynagradzaniu nauczycieli: Spór o zmiany w Karcie Nauczyciela
Mądrzy nauczyciele i mądrzy rodzice działając razem, są Liderami Zmian polskiej szkoły, a wspierając się wzajemnie przyspieszamy ten nieunikniony proces. Konferencje takie jak „Intel Education Summit” bardzo nam w tym pomagają dostarczając inspiracji i energii do działania.
Więcej informacji o konferencji jest dostępne na stronie: summit.intel.com
Na zdjęciach Elżbieta Piotrowska – Gromniak, prezes „Stowarzyszenia Rodzice w Edukacji” z grupą „Superbelfrów”.
gdfhgthyjuyusthhyjukiuko;popofoiyu