Tworzymy warszawskie zasoby edukacyjne w sieci
13 października 20137 października 2013r. odbyło się seminarium otwierające projekt „ Khan Academy Plus – tworzymy warszawskie zasoby edukacyjne w sieci” realizowany przez Stowarzyszenie „Rodzice w Edukacji” z funduszy m.st. Warszawy. Założenia i cele projektu przedstawiła Elżbieta Piotrowska – Gromniak prezes stowarzyszenia i realizator projektu.
Seminarium poświęcone było omówieniu projektu, pokazaniu nowego sposobu myślenia o uczeniu się inspirowanego przez młode pokolenie uczniów oraz próbie zweryfikowania, dlaczego współczesna szkoła jest coraz bardziej nudna.
Moderatorem spotkania był Sebastian Starzyński.
pobierz prezentację
W oparciu o współczesne badania mózgu wiemy, że efektywna edukacja to taka, która daje przyjemność, jest przyjazna dla ucznia i daje szybką informację zwrotną o osiągnięciach uczącego się. To tłumaczy ogromną popularność gier w edukacji, które dodatkowo kształtują jeszcze kompetencje społeczne i współpracę zespołową. Pojawiły się również technologie IT i ogromne bezpłatne zasoby w Internecie, które ze względu na swoją atrakcyjność i dostępność coraz częściej zastępują uczniom podręczniki.
Zmienia się również rola nauczyciela, który z przekazującego wiedzę staje się rodzajem mentora wspierającego rozwój ucznia i podążającego za jego indywidualnymi talentami.
Takim nowoczesnym nauczycielem jest Agnieszka Bilska nauczyciel języka angielskiego w gimnazjum i LO w Gliwicach. Jej szkolny projekt PSK (przynieś sobie kompa) zupełnie zmienił motywację uczniów do uczenia się.
pobierz materiał
Naprzeciw potrzebom współczesnych uczniów wychodzi też Salmon Khan ze swoim portalem www.khanacademy.org dostępnym już częściowo w języku polskim na: www.edukacjaprzyszlosci.pl.
Swoja fascynację zasobami Khana z zakresu matematyki przedstawiła Alicja Steinhagen uczennica I kl. gimnazjum, która dzięki krótkim filmom wymyślonych przez Khana zrozumiała i pokochała matematykę. Potwierdziła to jej mama Katarzyna Steinhagen, która pomagając córce w lekcjach matematyki sama tak „wkręciła się” w Khana, że ciągle pokonuje kolejne szczeble trudności w zadaniach, zbiera punkty i odbudowuje zapomniane umiejętności matematyczne.
Barbara Dłużewska, nauczycielka fizyki z LO im. Czackiego pokazała uczestnikom seminarium jak można tworzyć własne filmy używając prostych tabletów graficznych i laptopa.
pobierz prezentację
W spotkaniu uczestniczyli rodzice, nauczyciele wraz z zespołami uczniów. Na zakończenie seminarium zebraliśmy zgłoszenia zespołów, które zadeklarowały tworzenie własnych zasobów w oparciu o Khana. W ciągu kilku minut mieliśmy komplet zgłoszeń. Na kolejnym spotkaniu warsztatowym w dn. 15.10.2013r. zespoły będą się uczyć tworzenia własnych zasobów.
Opracowała: Elżbieta Piotrowska – Gromniak
Zdjęcia: Agnieszka Ganczarek – Ososińska
Materiały do pobrania:
Biblioteczka Khan Academy Plus
Harmonogram wydarzeń
Galeria zdjęć