
Uczniowie też mogą uczyć – warsztaty
24 października 201321 października 2013r. w ramach projektu „Khan Academy Plus – tworzymy warszawskie zasoby edukacyjne w sieci” odbyły się kolejne warsztaty pt. „Uczniowie też mogą uczyć” . Wszystkie zespoły wraz z nauczycielami kontynuowały udział w projekcie. W warsztatach uczestniczyło ponad 30 osób, w tym osiem zespołów uczniów z nauczycielami oraz grupa nauczycieli obserwatorów.
Spotkanie moderował prof. Lech Mankiewicz.
Rozpoczęliśmy serią konferencji na Skypie pokazując uczniom i ich nauczycielom jak można realizować dziecięce pasję i rozwijać zainteresowania dzieci przy wsparciu i zaangażowaniu nauczycieli oraz pracowników naukowych uczelni.
Pierwsza konferencja była z p. Elą Kowalczyk, nauczycielką Szkoły Podstawowej nr 35 w Gdańsku, twórczynią projektu „Dziecięce pasje” z misją: „Marzenia są po to, aby je spełniać”. Z inicjatywy pani Eli dzieci w wieku 6 – 12 lat przygotowują wykłady o swoich pasjach dla swoich koleżanek i kolegów. Celem projektu jest dzielenie się zdobytą wiedzą i inspirowanie innych do zainteresowania się daną dziedziną wiedzy.
Twórcy projektu zachęcają do niego innych uczniów, nauczycieli i rodziców:
„Drodzy uczniowie, na pewno macie marzenia, pasje, zainteresowania. Podzielcie się nimi ze swoimi rówieśnikami. Aby to zrobić, możecie przygotować wykład w postaci multimedialnej, doświadczeń, eksperymentów. Co ważne, mogą Wam pomóc rodzice lub nauczyciele. Pamiętajcie także, że Waszych wykładów nikt nie będzie oceniał ani krytykował. Dzięki udziałowi w projekcie „ Pasje Dziecięce” będziecie mogli wygłosić swój wykład na wyższej uczelni Gdańska lub innej uczelni w Polsce oraz w innej szkole, która nas zaprosi do współpracy.”
Zapraszamy na pasjedzieciece.blogspot.com.
Kontakt: kowalczykela@wp.pl
Kolejne spotkanie na Skypie mieliśmy z Grzegorzem Borowskim, uczeniem II kl. Gimnazjum w Kobylnicy, twórcą bloga „Matematyka moja pasja”. Grzegorz opowiedział uczestnikom spotkania dlaczego założył swojego bloga i jak udało mu się zainteresować nim innych odbiorców. Omówił również, na podstawie własnych doświadczeń,jakie warunki powinien spełniać popularny, często odwiedzany przez odbiorców blog. Zwrócił uwagę, że w tworzeniu bloga nie chodzi o podawanie definicji, ale o przystępne, zrozumiałe dla wszystkich omawianie trudnych zagadnień np. matematycznych.
Na koniec Grzegorz zademonstrował uczestników jak,krok po kroku, założyć własnego bloga nazwanego, na życzenie uczestników:kaczka dziwaczka.
Grzegorz zaprasza na swojego bloga: matematyka-moja-pasja.blogspot.com
W trzeciej i ostatniej konferencji na Skypie połączyliśmy się z twórczynią „Polskiej Akademii Dzieci” Agatą Hofman, która opowiedziała nam o nowym modelu edukacji jakim jest PAD.
„Polska Akademia Dzieci to pierwszy na skalę międzynarodową bezpłatny Uniwersytet prowadzony przez dzieci. Nasi Młodzi Naukowcy w wieku od 6 do 12 lat prowadzą swoje wykłady i przedstawiają własne badania naukowe wspólnie z Dużymi Naukowcami, wykładowcami. Każde dziecko w Polsce może tutaj poprowadzić swój wykład o tym co go pasjonuje”. Tymi słowami pani Agata zachęcała dzieci pracujące w projekcie Khan Academy Plus do dzielenia się swoimi pasjami uzasadniając, że nikt tak wspaniale nie potrafi mówić o swoich zainteresowaniach jak dzieci, a nie ma wdzięczniejszych słuchaczy jak ich rówieśnicy.
Więcej informacji o Polskiej Akademii Dzieci na akademiadzieci.wordpress.com.
Pani Agata opowiadała również o najciekawszych wykładach prowadzonych przez dzieci popierając je licznymi przykładami.
Bardzo ważnym założeniem projektu jest to, iż jest on współtworzony przez dzieci. To dzieci wybierają tematy którymi chcą się podzielić, a zawsze nagradzane jest zadawanie pytań, gdyż dzieci wiedzą, że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Organizatorzy chcą stworzyć przestrzeń, gdzie wszystkie dzieci mające pasje, mogą zrealizować swoje marzenia nawet wówczas, kiedy nie mają na to pieniędzy.
W ten sposób kreują nowy model edukacji, gdzie dzieci i nauczyciele współpracując, wymieniają swoje idee naukowe. Kolejnym krokiem ma być stworzenie platformy dla dzieci i naukowców pracujących razem i tworzących nowe rozwiązania w nauce.
Warszawska Akademia Dzieci rusza 30 października na Wydziale Pedagogicznym UW, zapisy można przysyłać na adres: lithuania07@gmail.com.
Konferencje przeplatane były eksperymentami, które prezentował prof. Lech Mankiewicz. Trzeba przyznać, że profesorowi udało się pobudzić u uczestników wiele zmysłów, co zdecydowania sprzyja kreatywnemu myśleniu. Polecana lektura to przełomowa książka Marzeny Żylińskiej „Neurodydaktyka czyli nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi”, która zupełnie przewartościowuje dotychczasowe myślenie o uczeniu się.
Druga część spotkania była pokazem filmów edukacyjnych przygotowanych i prezentowanych przez zespoły uczniów w ramach projektu „Khan Academy Plus – tworzymy warszawskie zasoby edukacyjne w sieci”. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przygotowali i prezentowali swoje filmy, niektóre zrobiły ich kilka, prawdziwy pokaz mistrzów. Po każdym filmie była dyskusja nad techniczną i merytoryczną formą przekazu filmowego prowadzona przez prof. Lecha Mankiewicza, który udzielał również wskazówek zespołom jak doskonalić swoje umiejętności przy tworzeniu filmów.
Część z prezentowanych filmów jest już dostępna na FB strony: www.rodzicewedukacji.pl, zapraszamy do obejrzenia.
Na koniec uczniowie zainspirowani relacją ze spotkań Polskiej Akademii Dzieci zgłosili chęć przygotowania prezentacji o swoich pasjach.
Spotkanie potwierdziło ogromny potencjał tkwiący w uczniach w tworzeniu zasobów edukacyjnych i ciekawą , bo prostą i przejrzystą formę przekazu w języku zrozumiałym dla rówieśników. To właśnie wydaje się być największą wartością tych filmów.
Następne spotkanie przyniesie nową partię ciekawych, bo już udoskonalonych materiałów. Czekamy na nie z niecierpliwością i trzymamy kciuki.
Opracowała: Elżbieta Piotrowska – Gromniak
Zdjęcia: Renata Turek
Galeria zdjęć